Güvenli Davranış İletişimi

Pek çoğumuz, farkında olmaksızın çocukluğumuzdan bu yana bizleri şekillendiren sistemlerin tanımladığı şekilde davranıyoruz. Gerek iş, gerekse profesyonel hayatımızda, gerçekten olduğu veya gerçekten hissettiği şekilde varolan ve kendini bu şekilde ifade eden insanların sayısı çok az. İçinde yaşadığımız hayat ve karşılaştığımız insanlar daima bizden “belirli bir davranış formatı” içinde davranmamızı istiyor.

Dolayısıyla, sürekli farklı davranış şekilleri ile başkalarının onayını elde etmeye çalışıyoruz. Bu kimi zaman pasif, kimi zaman agresif, kimi zaman da manipülatif davranışlar benimsememize neden oluyor. Ancak “kendimiz gibi olmadan” yaşamanın insana, özellikle psikolojik ve daha sonra bedensel sağlık açısıdan ciddi maliyetleri var.

Oysa ki, “kendimiz gibi davranarak”, yani düşündüğümüz, hissettiğimiz veya yapmak istediğimiz her ne ise, bunu yaparak insanlarla yapıcı ilişkiler kurmamız mümkün.

Güvenli davranış iletişimi, kişinin kendi iletişim tarzını en doğal şekliyle sergileyebilmesine olanak vermenin yanı sıra, başkalarıyla olan iletişimini de sağlıklı kurmasına yardımcı olacak ve böylelikle profesyonel ve özel hayattaki ilişkilerini en etkin şekilde yapılandırmasını sağlayacak bir iletişim modelidir.

Programın içeriği

Güvenli davranış nedir? Güvenli davranan insan ne demektir?

Diğer davranış modelleri

Sosyal çevremiz, rollerimiz ve davranışlarımıza etkisi

Chalvin Güvenli Davranış Envanteri: Hangi davranışı daha çok kullanıyorsunuz?

Güvenli davranış iletişiminin temel noktaları

İletişimde “kendi olmak”

Kendi olmanın “maliyeti”

İletişimde temel karakterler: Savaşcı, Başeğen, Adanmış, Oyuncu, Asi, Militan

Güvenli düşünce ve güvenli ifade

“Ben” mesajları vermek: Güvenli davranış iletişimi egzersizleri

Güvenli davranış bazlı eleştiri: Yapıcı eleştiri yaklaşımı geliştirmek

Signature'den bir teklif istemek için